WYGRZYWALSKI Feliks Michał
Feliks Michał Wygrzywalski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Feliksa Michała Wygrzywalskiego [kontakt]
| Tytuł: | Medytacja po modlitwie |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 55,5 x 75,5 cm 65,5 x 85,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski" Opisany p.d.: "Medytacja po modlitwie" | |
| Sprzedane: | 50. Aukcja Dzieł Sztuki (16 XII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 15000 zł |
| Cena uzyskana: | 19000 zł |
| Tytuł: | Kobieta w złotych kolczykach (1923) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 68 x 54,5 cm |
| Sygnowany i datowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski | 1923" Widoczny niewielki ubytek farby (śr.g.) oraz lokalnie drobne zabrudzenia malatury. OPIS PRACY: Twórczość Feliksa Michała Wygrzywalskiego, malarza znanego głównie z motywów marynistycznych oraz orientalizujących, obejmuje również portrety wykonywane na prywatne zamówienia. Prezentowany wizerunek kobiety, wraz z drugim dziełem oferowanym w katalogu aukcyjnym (lot 17), stanowi parę portretów reprezentacyjnych stworzonych w latach 1923-1924. Sygnowane i datowane wizerunki przedstawiają parę anonimowych małżonków. Postacie zwrócone są ku sobie. Ukazane do połowy sylwetki artysta przedstawił w trzech czwartych względem widza. Kobieta i mężczyzna nie patrzą na siebie nawzajem - on spogląda przed siebie, ona przechyla głowę lekko w stronę lewego ramienia i patrzy w górę.
Artysta wykazał się mistrzostwem w ukazaniu włosów i karnacji, które zostały oddane przy użyciu subtelnej gry światła i cienia oraz barwnych refleksów. Zastosowanie świetlnych blików przyciąga uwagę widza, skupiając ją na zadumanym spojrzeniu kobiety, a także na detalach stroju i biżuterii. Jednorodne tło, zróżnicowane jedynie światłocieniowo, nie odwraca uwagi od przedstawionej postaci kobiecej. Feliks Michał Wygrzywalski z niezwykłą dbałością uchwycił każdy detal stroju: czarną suknię z dużym dekoltem o luźnym kroju, wykonaną z lekkich tkanin, z długimi, półprzezroczystymi rękawami z żorżety, zakończonymi u góry błyszczącym zdobieniem oraz białym, sztywnym, warstwowym kołnierzem. Wśród detali wyróżnia się również biżuteria. Wzrok przykuwa szczególnie złoty kolczyk zdobiący prawe ucho postaci, subtelnie połyskujący w świetle. | |
| Sprzedane: | 46. Aukcja Dzieł Sztuki (10 VI 2025) |
| Cena wywoławcza: | 17000 zł |
| Cena uzyskana: | 18000 zł |
| Tytuł: | Portret mężczyzny w futrzanym kołnierzu (1924) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 68 x 55 cm |
| Sygnowany i datowany l.g.: "F. M. Wygrzywalski | 1924" Na blejtramie pieczątki Fabryki farb i przyborów malarskich Iskra & Karmański. Lokalnie widoczne zarysowania malatury. | |
| Cena wywoławcza: | 16000 zł |
| Cena uzyskana: | 17000 zł |
| Tytuł: | Sprzedawcy dywanów |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 50 x 70,3 cm 65 x 85 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski" | |
| Sprzedane: | 44. Aukcja Dzieł Sztuki (4 III 2025) |
| Cena uzyskana: | 15000 zł |
| Tytuł: | Nereidy (1927) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 89,5 x 175 cm 104 x 188,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski | 1927." Obraz do konserwacji. OPIS PRACY: Słoneczny klimat śródziemnomorski i głęboki błękit morza stanowiły, obok magii Orientu, jedną z głównych inspiracji Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Malarz, jako jeden z bardziej cenionych lwowskich młodopolskich malarzy-realistów czerpiących nieco z symbolizmu, nie ograniczał się jednak do pejzażu samego w sobie, zwykle ożywiał ukazywane krajobrazy postaciami rzeczywistymi, ale także mitologicznymi. Prezentowany obraz przedstawia dwa akty kobiece na plaży, na samym brzegu morza. Kobiety te można utożsamić z nereidami – pięknymi nimfami morskimi. Postacie wybrały miejsce na piasku, które z każdą kolejną falą jest lekko podmywane przez morską wodę, łaskoczącą delikatnie ciała nimf. Kobiety ujęte zostały z dbałością o szczegóły anatomiczne, a subtelny erotyzm przedstawienia warunkowany jest brakiem dosłowności i ukazaniem aktów w pozach, które właściwie nie pokazują zbyt wiele. Szczególna maestria pędzla Feliksa Michała Wygrzywalskiego przejawia się w postaci nereidy o ciemnych włosach – kobieta sportretowana została w ruchu, w momencie delikatnego uniesienia ciała w oczekiwaniu na zbliżającą się falę. Wysoki realizm pejzażu uwidacznia się zaś w błękitno-zielonej toni morza (którego szum jest niemal słyszalny) oraz w ujęciu morskiej piany rozlewającej się po piasku. Warto przypomnieć, że Feliks Michał Wygrzywalski tworzył nie tylko malarstwo sztalugowe, ale zajmował się również sztuką monumentalną – wykonywał freski, projektował witraże. Stąd też nie były mu obce pokaźnych rozmiarów kompozycje, choć, trzeba przyznać, nie są one szczególnie częste. Fakt ten sprawia, że oferowane "Nereidy" z 1927 roku zyskują jeszcze na atrakcyjności. To niemal dwumetrowe płótno jest jednym z największych dzieł Feliksa Michała Wygrzywalskiego, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku sztuki. | |
| Sprzedane: | 40. Aukcja Dzieł Sztuki (15 X 2024) |
| Cena wywoławcza: | 70000 zł |
| Cena uzyskana: | 70000 zł |
| Tytuł: | Akt na skale |
| Technika: | 35 x 50 cm 51 x 66 cm (z oprawą) |
| Wymiary: | olej, sklejka |
| Sygnowany p.d.: "F.M. Wygrzywalski senior" Na odwrocie pieczątka autorska Feliksa Michała Wygrzywalskiego oraz metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie z 1936 roku. | |
| Cena wywoławcza: | 19000 zł |
| Cena uzyskana: | 23000 zł |
| Tytuł: | Nimfy na skale (1925) |
| Technika: | pastel, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 67 x 96,5 cm 84 x 115 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "F. M. Wygrzywalski 1925." | |
| Sprzedane: | XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024) |
| Cena wywoławcza: | 18000 zł |
| Cena uzyskana: | 36000 zł |
| Tytuł: | Rybacy ciągnący sieci |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 51 x 78 cm 68,5 x 95,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany p.d.: "F.M. Wygrzywalski senior" | |
| Sprzedane: | XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023) |
| Cena uzyskana: | 15000 zł |
| Tytuł: | Przy kawie (1919) |
| Wymiary: | 58,5 x 81 cm 68 x 91,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "F.M. Wygrzywalski | Constantinopl. 1919." Opisany l.d.: "Poco „giaur” mas „pirey”" OPIS PRACY: Feliks Michał Wygrzywalski, po odbyciu w 1906 roku podróży do Egiptu, skupił się w swojej twórczości na tworzeniu obrazów ukazujących motywy o charakterze orientalnym. Artysta zaczął wówczas malować sceny rodzajowe z udziałem m.in. Beduinów, Arabów i muzułmanów. Obraz przedstawia osadzony w bliskowschodnich realiach moment odpoczynku od pracy przy kawie, która jest bardzo istotnym elementem w kulturze tureckiej. Dwaj mężczyźni usiedli, by napić się słodkiego naparu zaparzonego w tradycyjny sposób, w tygielku. Na uwagę zasługuje swoiste rozbielenie barw i silny światłocień, które razem trafnie oddają śródziemnomorski, gorący, pełen słońca klimat. Przedstawienie jest wykonanym ze znakomitym kunsztem malarskim zapisem pełnej spokoju chwili z codziennego życia w Konstantynopolu. | |
| Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
| Cena wywoławcza: | 9000 zł |
| Cena uzyskana: | 9000 zł |
| Tytuł: | Marina Piccola na Capri (1931) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 31,2 x 44,2 cm 39 x 52 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "F.M. Wygrzywalski 1931" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie z 1932 roku. Na odwrocie pieczęć galerii Emiddio Trama z Capri. | |
| Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
| Cena wywoławcza: | 5000 zł |
| Cena uzyskana: | 10000 zł |
| Tytuł: | Na pustyni |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 54 x 75 cm 71,5 x 93,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "F.M. Wygrzywalski senior" Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. | |
| Cena wywoławcza: | 8000 zł |
| Cena uzyskana: | 8500 zł |
| Tytuł: | Nimfa na skale |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 34,5 x 53,5 cm 40 x 59 cm (wymiary z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "F. M. Wygrzywalski" OPIS PRACY: Jednym z tematów podejmowanych w sztuce przez Feliksa Michała Wygrzywalskiego był akt kobiecy. Często również artysta umiejscawiał obrazowane przez siebie sceny w nadmorskiej scenografii. Oba te elementy scalone zostały w obrazie “Nimfa na skale” przedstawiającym widoczną od tyłu tytułową boginię w zmysłowej pozie, odpoczywającą na skale blisko morskiego wybrzeża. Obraz wpisuje się w realistyczno-symbolistyczne tendencje epoki przełomu XIX i XX wieku i stanowi przykład wykorzystania mitologicznego motywu do ukazania erotycyzującego, oddziałującego na wyobraźnię przedstawienia. | |
| Sprzedane: | V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020) |
| Cena wywoławcza: | 12000 zł |
| Cena uzyskana: | 12000 zł |
| Tytuł: | Modlitwa |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 35 x 49,5 cm 51 x 67 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. l.d.: „F.M. Wygrzywalski senior” | |
| Sprzedane: | III Aukcja Dzieł Sztuki |
| Cena uzyskana: | 12500 zł |
| Tytuł: | Modlący się Arabowie |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 50 x 70 cm 64 x 84 cm (z oprawą) |
| sygnowany p.d.: „F. M. Wygrzywalski” opis pracy: Obraz Feliksa Michała Wygrzywalskiego przedstawia trzech Arabów odmawiających na pustyni rytualną modlitwę salat. Artysta doskonale uchwycił atmosferę ciepłego powietrza Wschodu oraz barwne stroje i sadżdżady muzułmanów. Tematyka orientalna była jednym w głównych nurtów w twórczości Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Artysta często przedstawiał sceny z życia Arabów, ich targi, pracę, odpoczynek czy właśnie modlitwę. | |
| Sprzedane: | II Aukcja Dzieł Sztuki |
| Cena uzyskana: | 9000 zł |
| Tytuł: | Arabowie na pustyni |
| Technika: | pastel, tektura |
| Wymiary: | 55,5 x 70 cm 71 x 86 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany p.d.: "Modlitwa | F.M. Wygrzywalski senior" Dedykacja autorska p.d.: "Kochanej Hance na pamiątkę" W dolnej części obrazu widoczne uzupełnienie (5,5 x 70 cm). Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego najczęściej kojarzy się z tematyką orientalną, która faktycznie dominowała w jego twórczości. Artysta chętnie ukazywał sceny z życia i kultury Arabów. Oferowany obraz przedstawia osadzoną w bliskowschodnich realiach scenę rodzajową. Na uwagę zasługuje rozbielenie barw i silny światłocień, które trafnie oddają surowy, upalny, pustynny klimat. Na pierwszym planie malarz ukazał w półpostaci dwóch pogrążonych w modlitwie mężczyzn o skupionych twarzach, w tle widnieje sylwetka trzeciego Araba klęczącego na położonym na piasku dywanie. Obraz został wykonany z wielką dbałością o detale, co jest zauważalne przede wszystkim w pierwszoplanowych postaciach, których dopracowane twarze o starannie wyrysowanych zmarszczkach i zaroście są bliskie nurtowi naturalizmu. | |
| Tytuł: | Dywaniarze |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 35 x 50 cm 45,8 x 60,7 cm (wymiary z oprawą) |
| Sygnowany l.d.: "F. M. Wygrzywalski "Ferhan"" Niewielkie ubytki w płótnie p.śr. PRACA NIEDOSTĘPNA | |
| Tytuł: | Autoportret |
| Wymiary: | 68,5 x 50,3 cm (w świetle) 80 x 62 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. l.d.: „F. M. Wygrzywalski” PRACA NIEDOSTĘPNA | |
FELIKS MICHAŁ WYGRZYWALSKI

Feliks Michał Wygrzywalski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowa]
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w 1875 roku w Przemyślu, zmarł 1944 roku w Rzeszowie. W latach 1893-1898 studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Johanana Caspara Hertericha i Carla von Marr, następnie naukę kontynuował w Académie Julian w Paryżu.
Jeszcze w czasach studenckich kilkukrotnie podróżował do Włoch, a w 1900 roku zdecydował się przenieść do Rzymu. W 1906 roku Feliks Michał Wygrzywalski odbył ważną dla rozwoju jego twórczości podróż do Egiptu.
W 1908 roku artysta zamieszkał we Lwowie, gdzie pracował pełniąc obowiązki inspektora sceny w miejscowym teatrze. W dalszym ciągu, w miarę możliwości, podróżował jednak do krajów śródziemnomorskich.
Malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego
Feliks Michał Wygrzywalski zajmował się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, ale uprawiał również malarstwo ścienne (dekorował m.in. lwowską Izbę Przemysłowo-Handlową czy sanatorium Lwigród w Krynicy) i projektował witraże. Artysta zajmował się też grafiką, ilustratorstwem oraz projektowaniem kostiumów i scenografii teatralnych.
Malarz wykorzystywał najczęściej technikę olejną i pastel, jako podłoże używał płótna, płyt i tektury. Realistyczne, czy wręcz naturalistyczne malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego początkowo było skupione wokół tematów ekspresyjnych i dramatycznych, artysta malował głównie sceny z życia społeczeństwa, np. strajki i ciężką pracę ludzi. Podejmował również tematykę pejzażu Włoch i Ukrainy, wykonywał też portrety i akty. Szczególnie znane są jego naturalistyczne obrazy marynistyczne, w których przedstawiał codzienne zajęcia neapolitańskich rybaków.
Po wspomnianej powyżej podróży do Egiptu Feliks Michał Wygrzywalski skupił się na malowaniu obrazów ukazujących sceny o charakterze orientalnym. W repertuarze jego prac coraz częściej zaczęły się pojawiać bliskowschodnie sceny rodzajowe, wizerunki beduinów, kupców arabskich czy modlących się muzułmanów.
W całej twórczości artysty widoczne jest silne zainteresowanie malarza problematyką światła i koloru w obrazie. Feliks Michał Wygrzywalski dużo pracował wykonując szkice z natury. Jego obrazy charakteryzują się trafnym odwzorowaniem rzeczywistości, żywą, kontrastową paletą barw i doskonale zaobserwowanym światłocieniem.

Feliks Michał Wygrzywalski, Autoportret, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]
Wartym uwagi tematem w twórczości Feliksa Michała Wygrzywalskiego jest autoportret. Artysta wykonywał klasyczne wizerunki ukazując się jako malarza przy pracy, najczęściej w plenerze, jednak często też wkomponowywał swój portret w sceny rodzajowe i przedstawiał się np. jako żołnierz, rybak czy sternik statku. Częstym atrybutem towarzyszącym autoportretom artysty jest drewniana fajka.
Szczególnie interesujące są z pewnością wizerunki, w których malarz obrazował siebie w konkretnym kostiumie kulturowym – zwykle w arabskim stroju wschodnim z kefiją i agalem lub turbanem. Na tym ostatnim z typów autoportretów artysty najtrudniej jest rozpoznać charakterystyczne rysy twarzy Feliksa Michała Wygrzywalskiego, są one jednak znakomitym świadectwem zainteresowania kulturą Bliskiego Wschodu i próby utożsamienia się z nią.
Feliks Michał Wygrzywalski - wystawy i kolekcje
Feliks Michał Wygrzywalski pokazywał swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych, z których najważniejsze odbyły się w okresie międzywojennym we Lwowie (1932) i Krakowie (1935).
Obrazy artysty cieszą się widocznym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów prywatnych, jego prace znajdują się również w wielu zbiorach muzealnych, np. Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie czy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Przyjmujemy obrazy Feliksa Michała Wygrzywalskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Feliksa Michała Wygrzywalskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Feliksa Michała Wygrzywalskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Feliksa Michała Wygrzywalskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].