FABIJAŃSKI Stanisław
Stanisław Fabijański - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Fabijańskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Fabijańskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Kościół św. Wojciecha w Krakowie |
Technika: | gwasz, akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 49 x 30 cm 66 x 47 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Fabijański" Na odwrocie fragment pieczęci krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. |
Sprzedane: | XXXIX Aukcja Dzieł Sztuki (27 VIII 2024) |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
Tytuł: | Bukiet kwiatów polnych (1912) |
Technika: | pastel, papier |
Wymiary: | 82 x 45 cm (w świetle oprawy) 107 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany l.d.: "Stanisław Fabijański | Kraków 1912" |
Sprzedane: | XXXVII Aukcja Dzieł Sztuki (21 V 2024) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
Tytuł: | Dziedziniec arkadowy na Wawelu (1929) |
Technika: | akwarela, gwasz, ołówek, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 47 x 32,5 cm 55,5 x 40 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański | 1929" |
Sprzedane: | XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki (29 XII 2023) |
Cena wywoławcza: | 1500 zł |
Cena uzyskana: | 1600 zł |
Tytuł: | Księżyc nad kościołem Mariackim |
Technika: | akwarela, gwasz, pastel, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 47,5 x 34 cm 65,5 x 50 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Fabijański" Miejscami widoczne wykwity na podłożu. |
Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 1600 zł |
Tytuł: | Nokturn - kościół św. Wojciecha w Krakowie |
Wymiary: | 34,5 x 25 cm 49 x 39 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023) |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 1800 zł |
Tytuł: | Kraków nocą - widok na kościół św. Wojciecha |
Wymiary: | 34,5 x 24,5 cm 45 x 35 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: " St. Fabijański" Na odwrocie pieczęć krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. |
Sprzedane: | XXXII Aukcja Dzieł Sztuki (25 X 2023) |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Kraków - zakole Wisły (1923) |
Technika: | autolitografia podkolorowana gwaszem i kredką, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 43,5 x 56 cm 58 x 70,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański 1923." Opisany na odwrocie: "Stwierdzam że tę autolitografię podkolorowaną własnoręcznie | wykonałem li tylko w paru egzemplarzach | Stanisław Fabijański - | Kraków - 1939. -" |
Sprzedane: | XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023) |
Cena wywoławcza: | 1300 zł |
Cena uzyskana: | 1300 zł |
Tytuł: | Wejście do pałacu Zamku Królewskiego na Wawelu (1919) |
Technika: | akwarela, gwasz, karton |
Wymiary: | 63 x 44,5 cm 68,5 x 50,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1919." Opisany ołówkiem na odwrocie: "Wejście do pałacu Zamku Królewskiego | na Wawelu - obok Zygmuntowskiej Kaplicy"; "No. 68" |
Sprzedane: | XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023) |
Cena wywoławcza: | 1800 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
Tytuł: | Katedra na Wawelu |
Technika: | gwasz, akwarela, pastel, karton |
Wymiary: | 32 x 46,5 cm 40,5 x 54 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Fabijański" |
Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
Tytuł: | Wawel. Widok na Kurzą Stopkę (1945) |
Technika: | pastel, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 41,5 x 27 cm (w świetle passe-partout) 62 x 46,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Poraj Fabijański 1945." |
Sprzedane: | XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022) |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Kurza Stopka na Wawelu (1917) |
Technika: | gwasz, akwarela, tektura |
Wymiary: | 49 x 25 cm 54 x 30 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1917" Opisany śr.d.: "Kurza stopa na Wawelu" Opisany p.d.: "148" OPIS PRACY: Stanisław Fabijański zyskał szczególną sławę jako malarz wedut zabytkowych miast. Jego obrazy niewątpliwie wyróżniają się w zakresie pory, w jakiej malarz uwieczniał swoje pejzaże - Stanisław Fabijański malował bowiem najczęściej nokturny. Do ulubionych tematów malarza należały motywy mu najbliższe - krakowskie. Prezentowana praca przedstawia nocny widok wawelskiej Kurzej Stopki. Jedno z okien zamku zostało rozświetlone tajemniczym, czerwonym błyskiem. Dodatkowe walory estetyczne zostały uzyskane dzięki ukazaniu architektury zimą - biały śnieg znakomicie kontrastuje z szarością murów i czernią nocnego nieba, tworząc zachwycający nastrój. |
Sprzedane: | XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022) |
Cena wywoławcza: | 2200 zł |
Cena uzyskana: | 3200 zł |
Tytuł: | Księżyc nad bazyliką Mariacką |
Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 69,7 x 50 cm 88 x 68 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Fabijański" Na odwrocie dwie pieczęcie krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz. |
Sprzedane: | XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
Tytuł: | Wawel (1917) |
Wymiary: | 16,5 x 26 cm (w świetle passe-partout) 33 x 43 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "St. Fabijański 1917. | Kraków" Opisany przez artystę numerem 7 (p.d.). |
Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
Tytuł: | Kaplica Ogrojcowa przy kościele św. Barbary w Krakowie (1922) |
Technika: | akwarela, gwasz, karton naklejony na tekturę |
Wymiary: | 44,5 x 30,5 cm (w świetle oprawy) 52,5 x 42 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański 1922."
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Zakole Wisły (1919) |
Wymiary: | 19,5 x 25 cm (w świetle passe-partout) 33 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1919." Opisany przez artystę numerem 29 (l.d.). PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Chryzantemy (1923) |
Technika: | akwarela, gwasz, tektura |
Wymiary: | 60 x 44 cm (w świetle) 73,5 x 58,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: "St. Fabijański | Kraków 1923" PRACA NIEDOSTĘPNA |
STANISŁAW FABIJAŃSKI
Stanisław Fabijański urodził się w 1865 roku w Paryżu, zmarł w 1947 roku w Krakowie. Był synem artysty malarza Erazma Rudolfa Fabijańskiego.
W 1880 roku rozpoczął naukę w prywatnym atelier rzeźbiarskim Leonarda Marconiego we Lwowie. W latach 1883-1888 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka i Jana Matejki. Następnie, aż do roku 1890, kontynuował naukę w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Aleksandra Wagnera. Odbył liczne podróże artystyczne do Włoch i Francji. Ostatecznie osiadł na stałe w Krakowie.
Malarstwo Stanisława Fabijańskiego
W młodym wieku Stanisław Fabijański, poza malarstwem, zajmował się rzeźbą oraz sztuką użytkową, w 1904 zaprojektował secesyjny serwis fajansowy "Źródło". Malował natomiast głównie w technice akwarelowej, rzadziej w olejnej. Stanisław Fabijański zyskał sławę i uznanie jako malarz zabytkowych miast. Wiele prac artysty przedstawia historyczne budynki i nieistniejące już zaułki Krakowa. Stanisław Fabijański tworzył także portrety, sceny rodzajowe, martwe natury z kwiatami oraz obrazy o tematyce batalistycznej. Zajmował się także ilustracją i sztuką plakatu, projektował witraże.
Jedną z ciekawych domen twórczości Stanisława Fabijańskiego są monochromatyczne, malowane odcieniami szarości widoki Krakowa i jego zabytków (m.in. Wawelu, Rynku Głównego czy Placu Mariackiego), nierzadko wykonywane w typie nokturnu.
Stanisław Fabijański - wystawy
Począwszy od 1896 roku Stanisław Fabijański brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, eksponował w krakowskim, warszawskim, poznańskim i lwowskim TPSP, w Stowarzyszeniu Artystów Polskich, warszawskiej "Zachęcie" i Salonie Aleksandra Krywulta. Artysta prezentował swoje prace także na międzynarodowych ekspozycjach sztuki polskiej w Monachium i Brukseli.
Obrazy Stanisława Fabijańskiego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Tarnowie czy Lwowskiej Galerii Sztuki.
Przyjmujemy obrazy Stanisława Fabijańskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Fabijańskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Fabiańskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Stanisława Fabijańskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].