ŻURAWSKI Stanisław
Stanisław Żurawski - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Stanisława Żurawskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Stanisława Żurawskiego na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Giewont w zimie |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 50 cm 61 x 45 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Żurawski" |
Tytuł: | Akt z kwiecistą parasolką |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 49,5 cm 88,5 x 69 cm (z oprawą) |
Tytuł: | Śpiąca |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65 x 50 cm 73,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "St. Żurawski" |
Sprzedane: | XXXIX Aukcja Dzieł Sztuki (27 VIII 2024) |
Cena wywoławcza: | 6500 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
Tytuł: | Zima w Tatrach |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 49,5 cm 49 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "St. Żurawski" |
Sprzedane: | XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024) |
Cena wywoławcza: | 2000 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
Tytuł: | Na plaży |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 55 x 44,7 cm 63 x 53,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Żurawski" Widoczne zabrudzenie malatury oraz wybrzuszenie podłoża. |
Sprzedane: | XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024) |
Cena wywoławcza: | 3400 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Półakt blondynki z lusterkiem |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 40 cm 69,5 x 59,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: "St. Żurawski" Opisany na odwrocie: "Stanisław Żurawski | Półakt blondynki z lusterkiem | (40 x 50 ol.)" OPIS PRACY: Postać kobiety była popularnym tematem w malarstwie Stanisława Żurawskiego. Artysta w licznych buduarowych aktach i półaktach za pomocą miękkiej linii, subtelnej kolorystyki i interesujących zabiegów kompozycyjnych starał się oddać piękno ludzkiego ciała. Przedstawiona praca została namalowana z dużą dbałością o detale i wyczuciem kolorystycznym. Dużo uwagi malarz poświęcił cieniom rokładającym się po nagim ciele, w sposób szczególny podkreślając obojczyki modelki i akcentując jej kształtne, upiększone szminką usta. Gama barwna całości została podporządkowana właściwie kilku odcieniom różu i szarości, na których tle silnie odznaczają się złociste, lśniące włosy przedstawionej postaci. Stanisław Żurawski często ukazywał modelki w zmysłowych i lirycznych pozach, tak jak to ma miejsce również w prezentowanym obrazie – kobieta na moment odwróciła wzrok od swojego odbicia w lusterku i pogrążyła się w zamyśleniu. |
Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
Cena wywoławcza: | 3200 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
Tytuł: | Górski potok |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 56,5 x 41,5 cm 68 x 54 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Żurawski" Na odwrocie dwie metki z opisem obrazu. |
Sprzedane: | XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
Tytuł: | Snopki |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 29,5 x 39,7 cm 40 x 50 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "St. Żurawski" Opisany na odwrocie: "Stanisław Żurawski | Snopki | (30 x 40 ol)" |
Cena wywoławcza: | 1900 zł |
Cena uzyskana: | 2600 zł |
Tytuł: | Półakt w różowej pościeli |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 57 x 76 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "St. Żurawski" Kilka ubytków w płótnie, m.in. przy lewej krawędzi obrazu. W partii dłoni modelki, po prawej stronie, widoczne ubytki malatury i podłoża. |
Sprzedane: | XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023) |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |
Tytuł: | Półakt w słońcu |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 49,9 x 34,6 cm 61,5 x 47 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.g.: “St. Żurawski” |
Sprzedane: | V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2900 zł |
Tytuł: | Akt |
Technika: | akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 48 x 37,5 cm (w świetle passe-partout) 80,5 x 70,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. p.d.: "St.Żurawski" |
Sprzedane: | IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020) |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
Tytuł: | Kobieta z parasolką |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 53 x 62,5 cm 63 x 73 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | sygn. p.d.: "St. Żurawski" W dolnej części obrazu widocznych jest siedem otworów w płótnie po wcześniejszym nabiciu na blejtram OPIS PRACY: Bezsprzecznie najpopularniejszym tematem w sztuce Stanisława Żurawskiego były zmysłowe przedstawienia kobiece. W „Kobiecie z parasolką” artysta ukazał siedzącą na rozłożonym na trawie kocu młodą kobietę w modnym w XX-leciu międzywojennym stroju kąpielowym z czepcem przykrywającym ciemne włosy modelki. Przedstawiona kobieta bawi się zalotnie trzymaną w prawej ręce czerwoną parasolką, której barwa koreluje z jej kolorem ust. Obraz charakteryzuje się wyraźnym zabarwieniem o charakterze erotycznym, który podsyca jeszcze pozycja widza-podglądacza, którego obecności modelka wydaje się nie być świadoma. |
Cena wywoławcza: | 2700 zł |
Cena uzyskana: | 4600 zł |
STANISŁAW ŻURAWSKI
Stanisław Żurawski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Stanisław Żurawski urodził się w 1889 roku Krośnie, zmarł w 1976 roku w Krakowie. W latach 1907-1913 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa.
Stanisław Żurawski angażował się czynnie w życie artystyczne Krakowa. Był jednym z założycieli Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg", który miał charakter samokształceniowy: należący do niego artyści kładli nacisk na doskonalenie warsztatu i opanowanie możliwości malarskich, jakie daje różnicowanie palety barw. Artysta wystawiał wspólnie z⠀ugrupowaniem w latach 1926-1932.
Malarstwo Stanisława Żurawskiego
Znaczny wpływ na rozwój stylu Stanisława Żurawskiego miał jego nauczyciel, Wojciech Weiss. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej. Malował portrety, martwe natury i pejzaże, jednak dominującym w jego twórczości tematem był bezsprzecznie akt kobiecy. Malarz przedstawiał swoje modelki w zmysłowych pozach, we wnętrzach, wśród kaskad zasłon i miękkich pościeli, bądź w plenerze: na plaży lub wśród zieleni drzew.
Stanisław Żurawski doskonale władał wymagającą techniką akwareli, co można zaobserwować na przykładzie pejzaży. Artysta malował je niezwykle dokładnie, drobnymi pociągnięciami pędzla tworzącymi w pełni zamierzoną plamę barwną.
Obrazy Stanisława Żurawskiego wyróżnia wysoki realizm, precyzyjne opracowanie szczegółów (perfekcyjnie wykończone wzory na tkaninach) oraz bogata, nasycona paleta kolorów.
Przyjmujemy obrazy Stanisława Żurawskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Żurawskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Żurawskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Stanisława Żurawskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].