KRZYŻAK Mieczysław
Mieczysław Krzyżak - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Mieczysława Krzyżaka. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Mieczysława Krzyżaka na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Niedzica |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 61 x 81 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "M. Krzyżak | Niedzica" Widoczne koliste zabrudzenie malatury (p.d.). |
Tytuł: | Pogoń za Tatarami |
Technika: | olej, płótno naklejone na płytę |
Wymiary: | 50 x 70 cm 60 x 80 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i p.d.: "M. Krzyżak" Widoczne drobne ubytki farby (l.śr.). |
Sprzedane: | XXXI Aukcja Dzieł Sztuki (20 IX 2023) |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Napad wilków - ucieczka |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 35 x 50 cm 47 x 61,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" |
Sprzedane: | XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023) |
Cena wywoławcza: | 2800 zł |
Cena uzyskana: | 2800 zł |
Tytuł: | Wyjazd na polowanie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 80 cm 60 x 90 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
Tytuł: | Stukanie do okna |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 49 x 68 cm 58 x 77,5 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023) |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 3800 zł |
Tytuł: | Atak wilków |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 59,5 x 79 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Pojedyncze, bardzo niewielkie ubytki warstwy malarskiej i lokalne spękania malatury w lewej części obrazu. |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
Tytuł: | Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 80 x 130 cm 100 x 150 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
OPIS PRACY: Obrazy autorstwa Mieczysława Krzyżaka nierzadko poruszają tematykę batalistyczną, formalnie cechuje je zwykle dynamizm i dbałość o detal. Malarz niezwykle trafnie potrafił oddać charakter i atmosferę miejsca, co osiągał dzięki dużej wrażliwości na kolor. Prezentowana praca przedstawia scenę z "Potopu" Henryka Sienkiewicza, w której to w górskim wąwozie orszak królewski Jana Kazimierza spotyka się z oddziałami szwedzkich żołnierzy. Przedstawiona scena ukazuje Kmicica z Kiemliczami oraz przybywających im z odsieczą górali, którzy wspólnie uderzają na Szwedów. Król Jan Kazimierz sportretowany został po prawej stronie kompozycji, na białym koniu, w stroju z kapeluszem ozdobionym piórem. Elementem nierozłącznie związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie, które w tej scenie również odgrywają istotną rolę. Warto zaznaczyć, że w oferowanej kompozycji artysta wykazał się znajomością zasady, do której od wieków stosowali się malarze – najważniejsze postaci, które traktować możemy jako wodzów, Mieczysław Krzyżak ukazał dosiadających białe konie – widoczne jest to zarówno w przypadku samego króla Jana Kazimierza, jak i umiejscowionego w centralnej części pola obrazowego Andrzeja Kmicica. |
Sprzedane: | XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022) |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
Tytuł: | Na sannie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 73,7 x 93,7 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022) |
Cena wywoławcza: | 4800 zł |
Cena uzyskana: | 6000 zł |
Tytuł: | Wesele krakowskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70,5 cm 56,5 x 77 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Obraz nie został wykupiony z winy nabywcy. [Zobacz obiekt w ofercie galeryjnej] |
Cena wywoławcza: | 4800 zł |
Cena uzyskana: | 4800 zł |
Tytuł: | Pejzaż z Lanckorony (1949) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35,5 x 50 cm 43 x 57,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Krzyżak | Lanckorona 1949" Widoczne zabrudzenie oraz lokalne przetarcia warstwy malarskiej. Widoczny ślad po zagięciu prawego dolnego naroża podłoża. |
Sprzedane: | XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022) |
Cena wywoławcza: | 900 zł |
Cena uzyskana: | 900 zł |
Tytuł: | Wesele góralskie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 91 cm (z oprawą) |
OPIS PRACY: Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą. Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości. |
Cena wywoławcza: | 4200 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Nocny powrót |
Technika: | olej, płótno |
Sprzedane: | XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022) |
Cena wywoławcza: | 5500 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
Tytuł: | Żołnierze przed chatą |
Technika: | olej, płótno |
Sprzedane: | XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 4800 zł |
Tytuł: | Ułani przed chatą |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70 cm 68,5 x 87,5 cm (z oprawą:) |
Sprzedane: | XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 6500 zł |
Tytuł: | Wrzesień 1939 (1961) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 73 x 92,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany p.d.: "M. Krzyżak | 1961" Na odwrocie odręcznie wypisana metka z Wystawy Jubileuszowej w Krakowie. |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 5000 zł |
Tytuł: | Patrol kirasjerów |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 30 x 40 cm 43 x 52 cm (z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
Tytuł: | Polowanie par force |
Technika: | olej, płótno |
Cena wywoławcza: | 2600 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
Tytuł: | Nocna wyprawa |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70,5 cm 64 x 84 cm (z oprawą) |
Sprzedane: | XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 4200 zł |
Tytuł: | Starcie |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 59,7 x 80 cm 80,5 x 100 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Widoczne liczne spękania i przetarcia warstwy malarskiej. |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
Tytuł: | Napad wilków |
Technika: | 50 x 89,5 cm 67 x 108 cm (wymiary z oprawą) |
Wymiary: | olej, płótno |
Sprzedane: | VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021) |
Cena wywoławcza: | 4500 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
Tytuł: | Kulig |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 63 x 82,7 cm (wymiary z oprawą) |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 7800 zł |
Tytuł: | Napad wilków |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50 x 70 cm 66 x 86 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" OPIS PRACY: Mieczysław Krzyżak w swoich obrazach przedstawiał najczęściej sceny rodzajowe z życia polskiej wsi i wojska oraz epizody z polowań. Niemal obowiązkowym elementem jego prac zawsze były konie. Prezentowane płótno wpisuje się więc w główny nurt twórczości tego krakowskiego artysty. Przedstawia ono zimową scenę napadu wilczej watahy na jadących na ciągniętych przez konie saniach mężczyzn. W obrazie wyczuwalne są wpływy realistów polskich z przełomu XIX i XX wieku, a ukazanie pędzących koni od frontu nasuwa skojarzenia z twórczością Józefa Chełmońskiego. Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK] |
Sprzedane: | V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020) |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 8400 zł |
Tytuł: | Patrol |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 49,5 x 69,5 cm 67 x 87 cm (z oprawą) |
Uwagi: | sygnowany p.d.: „M. Krzyżak” |
Sprzedane: | II Aukcja Dzieł Sztuki |
Cena wywoławcza: | 3500 zł |
Cena uzyskana: | 6500 zł |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 50,5 x 70,5 cm 57 x 77 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Lokalnie widoczne ubytki warstwy malarskiej (w części środkowej obrazu, nad postacią kobiety; w partii głowy białego konia, po lewej stronie kompozycji) oraz zarysowanie malatury w lewym górnym narożniku. OPIS PRACY: Mieczysław Krzyżak w swoim malarstwie najczęściej podejmował tematykę rodzajową, wśród której nierzadko przewijają się epizody z polowań, koniecznie wzbogacone nieodłącznym niemal w sztuce artysty motywem konia. W prezentowanym obrazie "Polowanie z nagonką" malarz zastosował nasyconą gamę barwną, za pomocą której odtworzył atmosferę i charakter jesiennego pejzażu. Z kolei dzięki potraktowaniu ukazanej sceny w malarski, wrażeniowy sposób, kompozycja pracy zyskuje dynamiczny charakter i znakomicie oddaje ruch pędzących psów gończych oraz koni. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Tytuł: | Potyczka z Tatarem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 40,5 x 50 cm 50 x 59,5 cm (z oprawą) |
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Tytuł: | Ułani przed dworkiem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60 x 80 cm 70 x 90,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak" Widoczne zabrudzenie malatury. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Tytuł: | Kobieta z dzieckiem (1934) |
Technika: | akwarela, papier |
Wymiary: | 36,4 x 29,4 cm (w świetle passe-partout) 51 x 40,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Krzyżak 1934"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Na aukcjach dzieł sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego padły trzy najwyższe wyniki sprzedaży obrazów Mieczysława Krzyżaka na polskim rynku aukcyjnym:
Mieczysław Krzyżak, "Starcie orszaku króla Jana Kazimierza w asyście górali z oddziałem Szwedów"
olej, płótno, 80 x 130 cm
cena wywoławcza: 7 000 zł
cena uzyskana: 10 200 zł (z opłatą aukcyjną)
REKORD SPRZEDAŻY NA RYNKU AUKCYJNYM
Obraz sprzedany w ramach XXI Aukcji Dzieł Sztuki KDA.
Mieczysław Krzyżak, "Napad wilków"
olej, płótno, 50 x 70 cm
cena wywoławcza: 5 000 zł
cena uzyskana: 9 912 zł (z opłatą aukcyjną)
Obraz sprzedany w ramach V Aukcji Dzieł Sztuki KDA.
olej, płótno, 50 x 89,5 cm
cena wywoławcza: 4 500 zł
cena uzyskana: 9 440 zł (z opłatą aukcyjną)
Obraz sprzedany w ramach VIII Aukcji Dzieł Sztuki KDA.
MIECZYSŁAW KRZYŻAK
Mieczysław Krzyżak urodził się w 1914, zmarł w 1984 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa. Artysta był także uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest bardzo widoczny w jego twórczości.
Malarstwo Mieczysława Krzyżaka
Obrazy Mieczysława Krzyżaka najczęściej poruszają tematykę batalistyczną oraz motywy związane z codziennością wiejskiego życia. Artysta pozostawił po sobie wiele idyllicznych przedstawień wesel, wypraw do lasu, polowań czy beztroskich wycieczek. Równie często w jego twórczości pojawiają się sceny batalistyczne, oddziały ułanów i epizody z wojny polsko-bolszewickiej. Kompozycje malowane przez Mieczysława Krzyżaka są dynamiczne, pełne ekspresji, wzrok przyciąga w nich szczegółowo oddana broń, mundury i ludowe stroje. Malarz pieczołowicie dopracowywał także tło swoich przedstawień, które zwykle stanowiły podkrakowskie i tatrzańskie lasy oraz wsie. Mieczysław Krzyżak doskonale potrafił oddać nie tylko fizyczne właściwości zmiennych pór roku, ale także ich charakter, atmosferę: sceny letnie i wiosenne pełne są żywych, nasyconych kolorów oraz ciekawych akcentów świetlnych nadających całości optymizmu i energii. Zimowe i jesienne widoki są natomiast ciemne, przygaszone, utrzymane w klimacie leniwej nostalgii.
Elementem nierozłącznie niemal związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie i konne zaprzęgi malowane przez inspiracje płynące z malarstwa mistrzów artysty - Wojciecha i Jerzego Kossaków.
Innym, równie ciekawym kierunkiem twórczości Mieczysława Krzyżaka są historyczne obrazy symboliczno-alegoryczne jak "Wrzesień 1939", ukazujące współczesne artyście wydarzenia z historii Polski.
Mieczysława Krzyżak - wystawy
Swoją karierę Mieczysław Krzyżak związał z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych, uczestniczył w wielu organizowanych przez nie wystawach, m.in. w ekspozycji Otwarte Drzwi w 1958 roku (obraz "Już nigdy więcej wojny"), w Wystawie Jubileuszowej 50-lecia Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego w 1961 roku (obraz "Wrzesień 1939"), XVIII Wystawie Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta również w 1961 roku (obraz "W Bieszczadach"), brał także udział w Dorocznym Salonie Malarstwa Krakowskiego w 1976 roku, gdzie eksponowano jego obraz "Na torze wyścigowym".
Przyjmujemy obrazy Mieczysława Krzyżaka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mieczysława Krzyżaka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mieczysława Krzyżaka, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Mieczysława Krzyżaka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].