XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Data aukcji: 2021-10-13
Krakowski Dom AukcyjnyXI Aukcja Dzieł Sztuki
Kraków - Starowiślna 14, Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne
LOT 46 | ID: 011046 |
FABIJAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zakole Wisły (1919) |
Technika: | gwasz, akwarela, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 19,5 x 25 cm (w świetle passe-partout) 33 x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "St. Fabijański Kraków 1919." Opisany przez artystę numerem 29 (l.d.). PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 4000 zł |
LOT 47 | ID: 011047 |
Tytuł: | Wawel (1917) |
Wymiary: | 16,5 x 26 cm (w świetle passe-partout) 33 x 43 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "St. Fabijański 1917. | Kraków" Opisany przez artystę numerem 7 (p.d.). |
Cena wywoławcza: | 1600 zł |
Cena uzyskana: | 2000 zł |
LOT 48 | ID: 011048 |
LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wisła - poranek nad Zwierzyńcem (1935) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 70 x 99,5 cm 83 x 112 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Leszko | 1935" |
Cena wywoławcza: | 3800 zł |
Cena uzyskana: | 4000 zł |
LOT 49 | ID: 011049 |
MESSER Abraham BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Stary Żyd podczas pisania |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 58 cm 76 x 64,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "A. Messer | Kraków" |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 6500 zł |
LOT 50 | ID: 011050 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż znad Strypy |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 55,5 x 69 cm 69,5 x 83 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E. Krcha" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz metka Zrzeszenia Artystów Plastyków "ZWORNIK". Widoczne sfalowanie podłoża w górnej części obrazu. Lokalne spękania warstwy malarskiej (p.d.). OPIS PRACY: Pejzaż należał do jednego z najpopularniejszych tematów w twórczości Emila Krchy. Artysta w swoich pracach tworzonych w nurcie koloryzmu i postimpresjonizmu starał się oddać nastrój przedstawianego miejsca. W "Pejzażu znad Strypy" widoczna jest charakterystyczna dla malarza lekko przygaszona gama barwna. Na obrazie została ukazana spokojnie płynąca rzeka, w której odbijają się, niczym w lustrze, pobliskie drzewa. Nad całością wznosi się wzgórze, które wypełnia większość górnej części pola obrazowego, zostawiając tylko niewielki fragment dla zachmurzonego nieba. Praca sprawia wrażenie artystycznego studium przenikania się odcieni błękitu i zieleni. |
Estymacja: | 4000 - 5000 zł |
LOT 51 | ID: 011051 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Jesień |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 35 x 50 cm 47 x 61,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Krcha" Opisany na odwrocie: "Emil Krcha | "Jesień" " Na odwrocie metka Instytutu Propagandy Sztuki, metka Związku Polskich Artystów Plastyków (Warszawa, kwiecień 1929) oraz metka Związku Polskich Artystów Plastyków (Kraków, listopad 1929). PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 5000 zł |
LOT 52 | ID: 011052 |
WEISS Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret mężczyzny (1946) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 65,5 x 54,5 cm 80 x 70 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.śr: "WWeiss | 1946" |
Estymacja: | 18000 - 25000 zł |
LOT 53 | ID: 011053 |
ANERI WEISS Irena BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret kobiety w kobaltowej bluzce (1971) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 50 x 34,8 cm 63,5 x 48,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "aneri | 1971" |
Cena wywoławcza: | 3600 zł |
Cena uzyskana: | 3600 zł |
LOT 54 | ID: 011054 |
Tytuł: | Portret doktora Czesława Warchałowskiego (1971) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 49,5 x 35 cm 58,5 x 43,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.g.: "aneri | 1971" Na odwrocie metka z autorską dedykacją artystki. Lokalne spękania warstwy malarskiej w partii tła obrazu. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 4000 - 7000 zł |
LOT 55 | ID: 011055 |
WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret Wilhelma Ursela (1907) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 96 x 66,5 cm 107,5 x 78 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.g.: "W. Wodzinowski | 1907."
OPIS PRACY: Twórczość Wincentego Wodzinowskiego kojarzy się przede wszystkim z barwnymi scenami rodzajowymi z życia wsi, należy jednak pamiętać, że artysta był również znakomitym portrecistą. W tej kategorii specjalizował się w eleganckich, reprezentacyjnych rzec można, wizerunkach kontynuujących poniekąd tradycję XIX-wiecznego portretu mieszczańskiego. Prezentowane przedstawienie Wilhelma Ursela (1848-1919) – krakowskiego Radcy Sądu Apelacyjnego – jest doskonałym przykładem malarstwa portretowego w dorobku Wincentego Wodzinowskiego. Obraz oddaje zarówno fizjonomię modela, jak i cechy jego osobowości. Poważna twarz i nieustępliwe, skupione na widzu spojrzenie świadczą o sile charakteru. Elegancki strój oraz elementy biżuterii (sygnet i dewizka) są natomiast znakami klasy społecznej. Formalność wizerunku została delikatnie, ale nienachalnie przełamana pozą modela, trzymającego lewą, usytuowaną na dalszym planie dłoń w kieszeni spodni. W obrazie warto zwrócić uwagę także na cechy formalne, takie jak bardzo staranne i szczegółowe ukazanie twarzy portretowanego oraz jego dłoni, malarskość czy wąską gamę barwną, dla której punktem wyjścia były zapewne ciemnoszare tęczówki oczu modela. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 7000 - 12000 zł |
LOT 56 | ID: 011056 |
MAKOWSKI Tadeusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dziewczynka w kapeluszu (1927) |
Technika: | ołówek, papier |
Wymiary: | 29 x 21,3 cm (w świetle passe-partout) 74,9 x 64,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Tadé Makowski" Datowany l.d.: "A. 1927" Śr.d. opis dedykacyjny: "A Mademoiselle B. Weill | hommages respectueux | en souvenir des Noces d'Argent | de la Galerie" [Dla pani B. Weil z wyrazami szacunku na pamiątkę Srebrnej Rocznicy Galerii] OPIS PRACY: Dziecko było tematem kluczowym dla dojrzałej twórczości Tadeusza Makowskiego. Prezentowany rysunek ukazuje niezwykle subtelny, liryczny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim kapelusiku z kokardą. Miękka, wiotka linia ołówka modeluje formę podkreślając oczy i pełne usta dziecka, a delikatny światłocień uwydatnia kształty jego twarzy. W dolnej części znajduje się dedykacja skierowana do pani Berthe Weill – paryskiej marszandki wspierającej ówczesną "młodą sztukę", właścicielki założonej pod koniec 1901 roku "Galerie B. Weill" przy rue Victor Massé 25. |
Cena wywoławcza: | 16000 zł |
Cena uzyskana: | 18000 zł |
LOT 57 | ID: 011057 |
AUGUSTYNOWICZ Władysława BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Akt (1922) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 70 x 60 cm 81 x 71,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "W. Augustynowicz" Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz odręczna metka z Wystawy Ni[nieczytelne], zabezpieczona woskiem z odciśniętą pieczęcią z herbem Odrowąż. |
Cena wywoławcza: | 3000 zł |
Cena uzyskana: | 5000 zł |
LOT 58 | ID: 011058 |
WOWRO Jędrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Frasobliwy |
Technika: | drewno polichromowane |
Wymiary: | 26,5 x 7,5 x 7 cm |
Uwagi: | Opisany z tyłu ołówkiem prawdopodobnie przez syna artysty: "Wawro | andrzej" Widoczne ubytki w partii korony cierniowej Chrystusa. "W całej swojej twórczości, mimo wielokrotnie powtarzanych tematów, nigdy nie rzeźbił Wowro "seryjnie". Zbyt ważny był dla niego proces kreowania, tworzenia, szukał nowych rozwiązań, jeśli nie przez zmianę ustawienia, dodanie innych atrybutów, to chociażby przez inne rozwiązania kolorystyczne, i właśnie rzeźby Chrystusa Frasobliwego są doskonałym tego potwierdzeniem." ~ Anna Glazik, Jędrzej Wowro, "Wadoviana: przegląd historyczno-kulturalny" 5, 2000, s. 102. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 10000 - 20000 zł |
LOT 59 | ID: 011059 |
MITORAJ Igor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pancerz - Cuirasse II (1986) |
Technika: | brąz, granit |
Wymiary: | 13,5 x 8 x 5 cm (z podstawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "MITORAJ" Do pracy dołączony jest certyfikat wystawiony przez galerię Art-Objet w Paryżu oraz oryginalne pudełko. |
Cena wywoławcza: | 5000 zł |
Cena uzyskana: | 5000 zł |
LOT 60 | ID: 011060 |
CHROMY Bronisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sowa |
Technika: | brąz patynowany |
Wymiary: | 36,5 x 22 x 11 cm |
Cena wywoławcza: | 4000 zł |
Cena uzyskana: | 8500 zł |
LOT 61 | ID: 011061 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Czerwone tulipany (2015) |
Technika: | olej, akryl, płótno |
Wymiary: | 81 x 65 cm 85,5 x 69,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2015 E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "E. DWURNIK | "CZERWONE TULIPANY" | NR: XXIII-785- | -5505" |
Cena wywoławcza: | 75000 zł |
Cena uzyskana: | 82000 zł |
LOT 62 | ID: 011062 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żółte tulipany (2016) |
Wymiary: | 30 x 30 cm 35,3 x 35,3 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2016 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2016 | E. DWURNIK | "ŻÓŁTE TULIPANY" | NR: XXIII-1092 | -6647" |
Cena wywoławcza: | 25000 zł |
Cena uzyskana: | 28000 zł |
LOT 63 | ID: 011063 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Czerwone tulipany (2017) |
Wymiary: | 33 x 24 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2017 | E. DWURNIK" Opisany na odwrocie: "2017 | E. DWURNIK | "CZERWONE | TULIPANY" | NR: XXIII- | - 1166-6828" |
Cena wywoławcza: | 19000 zł |
Cena uzyskana: | 22000 zł |
LOT 64 | ID: 011064 |
DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kolekcjonerski zestaw trzech inkografii z książką Małgorzaty Czyńskiej Moje królestwo opatrzoną autografem Edwarda Dwurnika |
Technika: | inkografia, papier |
Wymiary: | wymiary prac podane są w uwagach |
Uwagi: | Edward Dwurnik, "Warszawa - Zamek", ed. 20/50, 26,5 x 33 cm (wymiary pracy), 42 x 47 cm (wymiary arkusza), 45,5 x 51 cm (wymiary z oprawą) Edward Dwurnik, "Kraków - widok na Plac Mariacki i Rynek Główny", ed. 29/100, 27 x 33,5 cm (wymiary pracy), 42 x 47,5 cm (wymiary arkusza), 45,5 x 51 cm (wymiary z oprawą) Edward Dwurnik, "Pomarańczowe tulipany", ed. 11/100, 33,5 x 28 cm (wymiary pracy), 49 x 42 cm (wymiary arkusza), 52,5 x 46 cm (wymiary z oprawą) Każda z inkografii sygnowana ołówkiem p.d.: "EDwurnik" i opisana numerem edycji l.d. Niniejsza pozycja obejmuje również podpisaną i opieczętowaną przez Edwarda Dwurnika publikację: Małgorzata Czyńska, Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem, Wydawnictwo Czarne: Wołowiec 2016. |
Cena wywoławcza: | 9000 zł |
Cena uzyskana: | 9500 zł |
LOT 65 | ID: 011065 |
SZANCENBACH Jan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura ze skrzypcami |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 81 x 92 cm 93 x 103,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Szancenbach"
OPIS PRACY: Martwa natura była jednym z najczęściej podejmowanych przez Jana Szancenbacha tematów. Prezentowany obraz zdradza wpływy postimpresjonizmu, został namalowany w charakterystycznym dla artysty stylu, ukształtowanym się na bazie panującego wśród ówczesnego środowiska krakowskiej ASP podziwu dla koloryzmu. Główną rolę w pracy odgrywa nie kształt czy perspektywa, a barwa, choć kompozycja jest niewątpliwie figuratywna, przedstawiająca. Obraz malowany jest krótkimi pociągnięciami pędzla. Poszczególne, niewielkie, sąsiadujące ze sobą plamy łączą się w oku widza tworząc nowe wrażenia kolorystyczne. Dzieło jest przemyślane, nie ma w nim ani jednego błędnego dotknięcia narzędzia artysty. |
Cena wywoławcza: | 15000 zł |
Cena uzyskana: | 17000 zł |
LOT 66 | ID: 011066 |
MACIEJEWSKI Zbysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Klomb (1984) |
Technika: | gwasz, akwarela, papier |
Wymiary: | 48,8 x 61,5 cm 48,3 x 60 cm (w świetle passe-partout) 68,5 x 78 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d. ołówkiem: "Zbysław Maciejewski 84"
OPIS PRACY: Prezentowana praca Zbysława Maciejewskiego wpisuje się w zespół powstałych w latach 80. portretów czystej, pozbawionej fizycznej obecności człowieka natury. Obraz ten, dzięki niesemantycznej tematyce, a także jasnej, harmonijnej, nieco odrealnionej kolorystyce i wyczuwalnej lekkości prowadzenia pędzla, jest źródłem przyjemnych doznań estetycznych. Warto zwrócić uwagę również na "świeżość" przedstawienia, której wrażenie malarz uzyskał dzięki mistrzowskiemu oddaniu światła. Natura, a w szczególności właśnie flora, przez wiele lat stanowiła inspirację dla Zbysława Maciejewskiego. Była ona swoistym odpoczynkiem od literackich, groteskowych kompozycji figuratywnych w jego twórczości, tematem, który artysta odkrywał wciąż na nowo, studiując ją w plenerze, malując alla prima, pod wpływem uniesienia i wrażenia chwili - niczym XIX-wieczni impresjoniści. |
Estymacja: | 10000 - 12000 zł |
LOT 67 | ID: 011067 |
ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret w zieleni (1989) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 110 x 80 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ III ‧ 1989 ‧ AKRYL ‧ | ‧ 9 ‧" "W malarstwie poszukuję prostoty i harmonii oraz piękna duchowego człowieka. Oczywiście, mam swoje inspiracje, swoich mistrzów takich jak Leonardo, Rafael, Botticelli czy Modigliani. Sztuka tych artystów formowała moją postawę twórczą." ~ Roman Zakrzewski, 2010 r. [Źródło: archiwum własne artysty] |
Cena wywoławcza: | 18000 zł |
Cena uzyskana: | 21000 zł |
LOT 68 | ID: 011068 |
FAŁAT Antoni BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Motyl (1986) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 92 x 73 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "ant. Fałat 17‧IV‧86" |
Cena wywoławcza: | 7000 zł |
Cena uzyskana: | 12000 zł |
LOT 69 | ID: 011069 |
RODZIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura vanitas (1980/84) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 100 x 75 cm |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "STANISŁAW RODZIŃSKI | MARTWA | NATURA | VANITAS | 1980/84" OPIS PRACY: Stanisław Rodziński podjął w obrazie temat martwej natury o wymowie wanitatywnej. Na płótnie formalnie dominuje charakterystyczna dla tego artysty ciemna kolorystka oraz wyrazista faktura warstwy malarskiej. W pogrążonej w mroku kompozycji wzrok przykuwa jasna ludzka czaszka, symbolizująca kruchość ludzkiego życia. Obok niej znajduje się otwarta księga, której białe stronice pozostały niezapisane - element ten również wpływa na wanitatywny wydźwięk całości przedstawienia. |
Estymacja: | 10000 - 15000 zł |
LOT 70 | ID: 011070 |
BRZESKI Janusz Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | W sukience (1956) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 33 x 24,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "JMB | 56" Praca jest oprawiona w passe-partout (41,5 x 30 cm). Na odwrocie wyrazy "moda" i "lato" w różnych krojach pisma, data "1953" oraz szkice tańczących par. PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 71 | ID: 011071 |
Tytuł: | Siedząca |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 33 x 24,5 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja rodziny artysty Praca dostępna w ofercie galeryjnej na stronie www.galeria-attis.pl |
Estymacja: | 1500 - 2000 zł |
LOT 72 | ID: 011072 |
JANIKOWSKI Mieczysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż prowansalski |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 20 x 33 cm (w świetle passe-partout) 34 x 45,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. T. Janikowski"
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 73 | ID: 011073 |
Tytuł: | Panorama Paryża |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 21 x 34 cm (w świetle passe-partout) 36 x 48 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M. Janikowski"
Estymacja: | 2000 - 3000 zł |
LOT 74 | ID: 011074 |
Tytuł: | Martwa natura z pomidorami |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 30 x 40 cm |
Uwagi: | Opisany ołówkiem na blejtramie: "Mieczysław Janikowski" Widoczne liczne spękania warstwy malatury. PROWENIENCJA: - kolekcja Zygmunta Firyna*, Paryż. * Zygmunt Firyn (1909-1966), zasłużony patriota, członek m.in. Towarzystwa Historyczno-Literackiego oraz Towarzystwa Pomocy Polakom w Paryżu. |
Cena wywoławcza: | 2500 zł |
Cena uzyskana: | 2500 zł |
LOT 75 | ID: 011075 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zimą po mszy |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 29 x 48 cm (w świetle oprawy) 50,5 x 70 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Kostur"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 2500 - 3000 zł |
LOT 76 | ID: 011076 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus |
Technika: | technika własna, szkło, folia metalowa, papier |
Wymiary: | 27,5 x 19,5 cm |
Cena wywoławcza: | 800 zł |
Cena uzyskana: | 900 zł |
LOT 77 | ID: 011077 |
PAWLIKOWSKI Wiktor BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie (1978) |
Technika: | akwarela, ołówek, papier |
Wymiary: | 40 x 49 cm 54 x 61 cm (arkusz) 58 x 65,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78." PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 78 | ID: 011078 |
Tytuł: | Cerkiew św. Dymitra w Szczawniku (1978) |
Wymiary: | 48 x 42 cm 61 x 53,5 cm (arkusz) 65,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78."
PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 79 | ID: 011079 |
Tytuł: | Kościół św. Marcina w Grywałdzie (1978) |
Wymiary: | 48 x 42 cm 54 x 61 cm (arkusz) 65,5 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 1500 - 2500 zł |
LOT 80 | ID: 011080 |
Tytuł: | Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem (1978) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Wiktor Pawlikowski 78." |
Cena wywoławcza: | 1400 zł |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 81 | ID: 011081 |
POŹNIAK Marian BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Nad Oławą (1976) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 33 x 46 cm 39,5 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "M. POŹNIAK" Na odwrocie szkic malarski i odręczna metka z opisem. PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 3000 - 4000 zł |
LOT 82 | ID: 011082 |
MICHAŁOWSKA Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Formy zatrzymane V |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 80 x 100 cm |
Uwagi: | Sygnowany na odwrociu: "M. MICHAŁOWSKA" Widoczne pojedyncze odspojenia i ubytki warstwy malarskiej. |
Cena wywoławcza: | 3400 zł |
Cena uzyskana: | 3400 zł |
LOT 83 | ID: 011083 |
RZEPIŃSKI Czesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Po burzy (1982) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 64,5 x 80,5 cm 82,6 x 97,8 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Rzepiński" Na odwrocie metka z opisem z Institut Polonais w Paryżu z 1983 roku. OPIS PRACY: Czesław Rzepiński był jednym z czołowych przedstawicieli postimpresjonistycznego nurtu koloryzmu w sztuce polskiej. Prezentowane płótno to ciekawy pejzaż, w którym artyście udało się uchwycić atmosferę, jaka panuje w przyrodzie po przejściu burzy. Zielono-błękitna kompozycja ożywiona została akcentem oranżu obecnym w stroju postaci spacerującej po drewnianej kładce. Warto przyjrzeć się również aspektom konstrukcyjnym obrazu, który, choć w całości budowany przy pomocy plamy barwnej, opiera się na diagonalnych liniach pni drzew, wokół których dopiero wibrują krótkie ślady zdecydowanych uderzeń pędzla. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 84 | ID: 011084 |
PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret (1981) |
Technika: | kredka, papier |
Wymiary: | 29,5 x 20,8 cm 52 x 46 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem śr.g: "Panek 81" |
Estymacja: | 1800 - 2500 zł |
LOT 85 | ID: 011085 |
BOROWSKI Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z arbuzami (lata 90.) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 81 x 129,5 cm 86,5 x 135,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Borowski 9[nieczytelne]" Zwichrowany blejtram i rama obrazu. OPIS PRACY: Andrzej Borowski uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne. Artysta w swoich obrazach przedstawia głównie słoneczne, śródziemnomorskie pejzaże i złożone martwe natury. "Martwa natura z arbuzami" jest obrazem o dekoracyjnym charakterze, w którym artysta przedstawił wiele elementów, takich jak różnorodne owoce, kwiaty i tkaniny. W całości dominują odcienie czerwieni i bieli. W obrazie zastosowano jasną i ciepłą gamę barwną, której towarzyszy intensywny światłocień. Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
Estymacja: | 14000 - 18000 zł |
LOT 86 | ID: 011086 |
NOWOTARSKI Roman BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Śląski blues - w podwórzu |
Technika: | tempera, płyta |
Wymiary: | 49 x 54,5 cm 51,5 x 57 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.g.: "Nowotarski R." |
Cena wywoławcza: | 4400 zł |
Cena uzyskana: | 5500 zł |
LOT 87 | ID: 011087 |
Tytuł: | Pejzaż z wierzbami |
Technika: | tempera, płyta |
Wymiary: | 38,5 x 28,5 cm 47 x 37 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Nowotarski R."
Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
Estymacja: | 2500 - 3500 zł |
LOT 88 | ID: 011088 |
FOGTT Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Brda (2021) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 100 x 130 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "2021 Fogtt" Opisany na odwrocie: "Fogtt | BRDA | 2021 | akryl | 100 x 130 cm" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 35000 - 40000 zł |
LOT 89 | ID: 011089 |
FOGTT Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Brda - świt (2020) |
Technika: | akryl, płótno |
Wymiary: | 100 x 70 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Fogtt 20" Opisany na odwrocie: "16.XI | 2020 | akryl | Fogtt | BRDA" PRACA NIEDOSTĘPNA |
Estymacja: | 25000 - 30000 zł |
LOT 90 | ID: 011090 |
FOGTT Andrzej BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Autoportret z cyklu "Fogtt o Witkacym" (2019) |
Technika: | akryl, pastel, tektura |
Wymiary: | 69 x 49 cm 72 x 52 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Fogtt 19" Opisany ołówkiem p.d.: "autoportret" |
Cena wywoławcza: | 8000 zł |
Cena uzyskana: | 8000 zł |
O aukcji
XI Aukcja Dzieł Sztuki
Na XI Aukcję Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny pragnie zaprosić kolekcjonerów polskiej sztuki dawnej oraz współczesnej.
W katalogu aukcyjnym znalazła się niezwykle szeroka i zróżnicowana tematycznie oferta dzieł sztuki z pierwszej połowy XX wieku, XIX stulecie reprezentuje natomiast nazwisko wybitnego artysty – Jacka Malczewskiego (lot 7).
Katalog aukcji dzieł sztuki
Katalog aukcyjny otwierają obrazy jednego z najpopularniejszych wśród kolekcjonerów artystów krakowskich związanych z nurtem realizmu – Jerzego Kossaka (lot 1-6). Koneserzy odnajdą w ofercie zarówno kompozycje o tematyce napoleońskiej, ułańskiej, jak i rodzajowej. Warta uwagi jest również wyjątkowa ze względu na stopień dopracowania szczegółu i głębię kolorystyczną "Wizja św. Huberta na łowach" (1945).
Miłośników malarstwa realistycznego, koni, polowań oraz scen rodzajowych z życia wsi zainteresować mogą także m.in. prace olejne Antoniego Gramatyki, Mieczysława Krzyżaka, Juliusza Słabiaka, czy Stanisława Gibińskiego, nie są to jednak jedyne nazwiska reprezentujące ten nurt na XI aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego.
W katalogu znalazł się również imponujący zespół dziesięciu prac cieszącego się coraz większym uznaniem kolekcjonerów Adama Setkowicza (lot 24-33) – nie tylko kojarzonych najczęściej z tym artystą niewielkich akwarel, ale również zróżnicowanych pod względem formatu obrazów olejnych reprezentujących szeroki zakres tematyczny.
Wlastimil Hofman
Po raz kolejny, niezmiennie, oferta aukcyjna Krakowskiego Domu Aukcyjnego obejmuje interesujący przekrój dzieł Wlastimila Hofmana (lot 10-16). Wylicytować będzie można zarówno symboliczne, olejne kompozycje z lat 30., subtelny "Portret dziewczynki ze stokrotką" (1957), jak i bliskowschodnie rysunki artysty z okresu II wojny światowej.
Koloryzm na aukcji
Katalog XI aukcji może zainteresować również koneserów polskiego koloryzmu i jego oddziaływań w sztuce późniejszej. W czasie licytacji zakupić będzie można pejzaże Emila Krchy i Czesława Rzepińskiego, "muzyczną" martwą naturę Jana Szancenbacha czy syntetycznie potraktowany krajobraz znad Oławy autorstwa Mariana Poźniaka.
Interesujące dla kolekcjonerów mogą okazać się prace cenionego na arenie międzynarodowej, związanego ze słynną dzielnicą Paryża Montparnasse Mieczysława Janikowskiego. Stosunkowo rzadkie na rynku sztuki, przynależące do nurtu malarstwa przedstawiającego dzieła artysty pochodzą ze znakomitej paryskiej kolekcji Zygmunta Firyna (1909-1966), zasłużonego patrioty, członka m.in. Towarzystwa Historyczno-Literackiego oraz Towarzystwa Pomocy Polakom w Paryżu.
Aukcja Sztuki Współczesnej
Do udziału w licytacji obiektów na XI Aukcji Dzieł Sztuki zapraszamy również koneserów sztuki współczesnej i najnowszej. W katalogu figurują dzieła klasyków współczesności i najbardziej rozpoznawalnych artystów przełomu XX i XXI wieku, by wymienić tylko florystyczną akwarelę Zbysława Maciejewskiego, tulipany Edwarda Dwurnika, wanitatywną martwą naturę Stanisława Rodzińskiego, figuralną kompozycję Antoniego Fałata czy energetyczne obrazy Andrzeja Fogtta.
Aukcja rzeźby
Kategorię rzeźby na aukcji reprezentują prace Igora Mitoraja (lot 59), Bolesława Chromego (lot 60) oraz Jędrzeja Wowro (lot 58). Ostatnia ze wspomnianych pozycji może przykuć uwagę kolekcjonerów sztuki ludowej, którym zwracamy uwagę również na pozycje 75 (gwasz Karola Kostura) oraz 76 (kompozycję autorstwa Marii Wnęk).
Wystawa przedaukcyjna
Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać od 24 września do 13 października w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
katalog i licytacja live na portalu